AJANDA
ŞİDDET GÖSTEREN EŞ İÇİN ELEKTRONİK KELEPÇE

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye’de 2014 yılının ilk 5 ayında 79 kadın cinayete kurban gitti. Erkek şiddeti kurbanı bu kadınlardan 19’u ise, panik butonu, çağrı üzerine ve yakın koruma altındaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, şiddet gören kadınların daha etkin korunması için yeni önlemleri devreye sokmaya hazırlanıyor.

Emniyetin, pilot olarak uygulanan panik butonuna basılması halinde dahi riskin devam etmesi raporu üzerine, Aile ve Sosyal Politikalar ve Adalet bakanlıkları ile Emniyet uzmanları geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptı. Bu toplantıdan, “şiddet gösteren eşe” elektronik kelepçe takılması kararı çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak “Elektronik Takip Sistem Merkezi” ile şiddet uygulayan, mahkeme kararıyla uzaklaştırma kararı verilen erkeklere elektronik kelepçe takılacak. Bu kelepçe ile şiddet uygulayan erkek, eşi ya da beraber olduğu kadına 500 metreden fazla yaklaşamayacak. Bu mesafe ihlal edildiğinde hem kadına hem polise hem şiddet uygulayan erkeğe uyarı gidecek. Her ihlal rapor edilecek, ihlaller arttığında da hapis cezası uygulanacak.

Bu taslak metinin yasalaşması sevindirici bir gelişme olacaktır. Kadın cinayetleri konusunda üst sıralarda yer alan ülkemizde, kadına gösterilecek herhangi bir şiddetin bir şekilde önlenebilecek olması sevindirici bir gelişmedir.