AJANDA
TÜKETİCİ KANUNU YÜRÜRLÜĞE GİRDİ İndir

28 Kasım 2013’te Resmi Gazetede yayımlanan ve 28 Mayıs 2014’te yürürlüğe girecek olan 6502 sayılı Tüketicin Korunması Hakkında Kanunu ile ilgili bakan Hayati Yazıcı’nın düzenlediği basın toplantısından öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

Banka Değişiklikleri

·         Yeni Kanunla, bankalara, üyelik aidatı olmayan kredi kartı imkânı da sunma zorunluluğu getiriliyor.

·         Ön ödemeli konut satışları, tüketici kredileri sözleşmelerinde tüketici 14 gün cayma hakkını kullanacak.

·         Masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Bankalar her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek. Bakanlığımız ve BDDK hangi işlemlerden ücret alınabileceğini belirleyecek.

·         Tüketici isterse ücretsiz kartı ya da farklı avantajlar konusunda ücretli kartı tercih edebilecekler. Aidat zorunluluğu olmayan kart alternatifi zorunlu olacak.

Kredilerde Değişiklikleri

·         Tüketici kredilerinde tüketici başka sigorta şirketinden sigorta yaptırabilecek. Banka bunu kabul etmek zorunda olacak.

·         Yüzde 2'lik tüketici kredisi erken ödeme tazminatı yüzde 1'e inecek.

·         Bankalar masraf ve komisyonu açık bir şekilde belirlenecek.

Konut Satışı Değişiklikleri

·         İnşaat ruhsatı almamış hiçbir firma maketten konut satışı yapamayacak.

·         Konut devir teslim tarihine kadar tüketiciye yüzde 2 tazminat ödemesi koşuluyla sözleşmeden vazgeçme hakkı veriliyor.

Mesafeli Satım Değişiklikleri

·         İnternet telefon katalog satışlarında tüketici satıcılarla karşı karşıya gelmiyorlar. Bu tür satışlarda mesafeli sözleşme kurulmadan önce tüketicinin sözleşme hakkında bilgilendirilmesi zorunludur.

Devre Mülk Değişiklikleri

·         Devremülk sözleşmelerinde satıcı ve sağlayıcıların inşaat ruhsatı alması zorunluluğu getiriyor.

·         Paket tur sözleşmesinin esaslı bir maddesinin değişmesi durumunda tüketiciye cayma hakkı veriliyor. Eğer satıcı sözleşmeyi yerine getirmezse tüketicinin uğradığı zararı karşılayacak.

·         Tüketici boşa harcadığı tatil zamanı için satıcıdan tazminat talep edilecek.

Promosyonlarla İlgili Değişiklikler

·         Gazete ve dergi promosyonları da önemli kurallara bağlı hale getirildi. Mevcut uygulamada promosyonlarla ilgili bir hüküm yok. Süreli yayın kuruluşların verebileceği kültürel ürünler yönetmelikle açık açık belirtilecek.

*İlgili Kanunu Ekten İndirebilirsiniz.